Udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze publicznym (Dostęp online, pliki EWOPIS i EWMAPA)

Jak możesz załatwić tę sprawę?

SPRAWA:

W siedzibie:

Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
ul. Bernardyńska 7,
35-069 Rzeszów,

parter, pok. 005 Oddział Informatyki

Dane zgromadzone w prowadzonych w Powiatowym Ośrodku Geodezji i Kartografii w Rzeszowie rejestrach publicznych udostępnia się podmiotom publicznym oraz podmiotom niepublicznym realizującym zadania publiczne na podstawie odrębnych przepisów bądź na skutek powierzenia lub zlecenia ich realizacji przez podmiot publiczny – wyłącznie do realizacji tychże zadań publicznych.

Dane udostępnia się na wniosek spełniający wymagania określone w § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 września 2005 r. w sprawie sposobu, zakresu i trybu udostępniania danych zgromadzonych w rejestrze publicznym.

Dane udostępnia się na warunkach, w sposób, w zakresie i w terminie określonym w przepisach, na których podstawie rejestr jest prowadzony, a jeżeli przepisy te nie określają terminu – dane udostępnia się nie później niż w ciągu 14 dni od dnia doręczenia wniosku o ich udostępnienie. Dane udostępnia się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, także za pomocą usługi sieciowej GEOPORTAL. Dane z rejestru publicznego nie są udostępniane w formie papierowej ani na nośnikach elektronicznych (CD, DVD, dysk przenośny). Dane udostępnia się w formacie określonym przepisami, na podstawie których prowadzony jest rejestr, a w przypadku gdy taki format nie został określony – w jednym z formatów wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12.04.2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2247). W przypadku udostępnienia danych z baz danych EGiB, GESUT, BDOT500 dane udostępniane są w formacie GML.

Podmiot, któremu udostępniono dane, jest zobowiązany do ich zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych lub nieuprawnioną zmianą ich zawartości oraz przed ich wykorzystaniem niezgodnym z celem, dla którego zostały uzyskane, odpowiada za bezpieczeństwo i integralność uzyskanych danych. W związku z tym podmiot ten jest zobowiązany posiadać zabezpieczenia techniczne i organizacyjne gwarantujące ochronę udostępnionych danych w ww. aspektach.

W przypadku udostępniania danych osobowych podmiot zobowiązany jest dodatkowo posiadać właściwą dokumentację zapewniającą ochronę danych, bezpieczeństwo ich przetwarzania, nadać upoważnienia do przetwarzania danych oraz odebrać stosowne zobowiązania do zachowania poufności, wdrożyć odpowiednie rozwiązania w ramach organizacji, szkolić osoby, którym przyznano dostęp do danych, uświadamiać ich w zakresie bezpieczeństwa danych, w szczególności danych osobowych.

Sposób, zakres i tryb udostępniania danych zgromadzonych w rejestrze publicznym podmiotowi publicznemu albo podmiotowi niebędącemu podmiotem publicznym, realizującym zadania publiczne na podstawie odrębnych przepisów albo na skutek powierzenia lub zlecenia przez podmiot publiczny ich realizacji reguluje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie sposobu, zakresu i trybu udostępniania danych zgromadzonych w rejestrze publicznym z dnia 27 września 2005 r.

• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 września 2005 r. w sprawie sposobu, zakresu i trybu udostępniania danych zgromadzonych w rejestrze publicznym (Dz.u.2018.29 t.j.)
  • Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U.2021.2070 t.j.)
  • Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U.2021.1990 t.j.)
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 lipca 2021 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej (Dz.U.2021.1385)
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 lipca 2021 r. w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (Dz.U.2021.1374)
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U.2021.1390)